Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–We wtorek koronawirusa wykryto u 62 tys. Amerykanów, poza USA tak szybki rozwój pandemii widać tylko w krajach rozwijających się. 46 z 50 stanów odnotowuje wzrost zachorowań oraz przypadków śmiertelnych. W sumie zachorowało już 3,41 mln Amerykanów.
–Szczepionka firmy Moderna pozytywnie przeszedł pierwszą fazę badań klinicznych, czyli badań z udziałem ludzi. Naukowcy stwierdzili silniejszą odpowiedź układu odpornościowego u uczestników badania niż u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem.
–Izrael boryka się z drugą falą koronawirusa, od tygodnia liczba zakażeń rośnie o ponad tysiąc dziennie, a we wtorek przekroczyła po raz pierwszy 2 tys. To znacznie więcej niż podczas pierwszej fali w 2. połowie marca.
–Projekt nowelizujący rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień przewiduje zmiany dot. minimalnej liczby pielęgniarek zatrudnionych w szpitalach psychiatrycznych i na oddziałach dziennych. Domagali się tego szefowie placówek oraz samorządowcy, podkreślający, że wcześniejsze normy były niemożliwe do spełnienia.

Rzeczpospolita
–Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników uważają, że decyzję o porodach rodzinnych należy pozostawić w gestii szpitala i krytykują NFZ, który stwierdził, że nieracjonalne i nieuzasadnione jest żądanie od osób towarzyszących rodzącej wykonania testu na SARS-CoV-19 na 5 dni przed porodem. Stanowisko NFZ popiera rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Parkiet
–BioMaxima prowadzi negocjacje dot. dostaw znacznych ilości testów immunochromatograficznych i molekularnych do Meksyku. Odbędzie się to w ramach zaopatrzenia tamtejszej służby zdrowia.