Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W czwartek liczba zakażonych koronawirusem powiększyła się o 333 osoby, to kolejny dzień dodatnich wyników testów. W ostatnich dniach pojawiło się wiele nowych ognisk choroby, zwłaszcza na południu Polski.
–Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides apeluje do wszystkich państw członkowskich o nasilenie badań, ustalanie kontaktów zakaźnych i nadzór w zakresie zdrowia publicznego – każde nowe ognisko choroby musi być jak najszybciej wykryte i odizolowane. Mimo że sytuacja w UE stopniowo się poprawia, a liczba przypadków zachorowań się zmniejsza, wirus jest nadal powszechny w naszym środowisku i może spowodować nawrót epidemii, zwłaszcza w przypadku niezachowania środków ostrożności.

Gazeta Wyborcza
–Dariusz Joński i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej, prowadzący kontrolę poselską, wykryli, że spółka E&K z Lublina miała sprzedać resortowi zdrowia nie 1,2 tys., ale 2,2 tys. respiratorów za 370 mln zł (a nie 200 mln zł). Wczoraj posłowie zażądali od premiera natychmiastowego odwołania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wszystkie dokumenty, które zgromadzili podczas kontroli, przekazali do NIK, która ma rozpocząć teraz własną kontrolę.
–Sanepid odradza organizację wesel, a wirusolodzy apelują o ograniczenie imprez masowych. Ich efektem jest bowiem powstawanie nowych ognisk koronawirusa. Tylko w Nawojowej pod Nowym Sączem odnotowano ponad 150 zakażeń wśród uczestników wesela. Resort zdrowia przekonuje, że nie trzeba zakazywać imprez.
–W Hiszpanii od 21 czerwca, kiedy zakończono stan alarmu epidemicznego, sześciokrotnie wzrosła liczba zachorowań dziennych i tygodniowych. W ostatnim tygodniu w całej Hiszpanii przybyło 919 osób zakażonych SARS-CoV-2.