Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Liczba zachorowań na koronawirusa nie spada – w ostatnich dniach oscyluje wokół 400 przypadków dziennie. Wszystko wskazuje na to, że jesienią czeka nas kolejna fala koronawirusa. W związku z tym w Ministerstwie Zdrowia powołano specjalny zespół, który do końca wakacji ma przygotować strategię walki z wirusem, przede wszystkim sposób odróżnienia go od grypy. Przy NFZ powstał zespół, który ma opracować powiększenie listy szpitali jednoimiennych albo specjalnych wydzielonych oddziałów.
–Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych dr. Roberta Flisiaka jedynym sposobem na poradzenie sobie z jesienną falą zachorowań na koronawirusa jest stworzenie maksymalnej liczby punktów testowania, dzięki czemu szybko będzie można zweryfikować przyczynę choroby.
–Do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w zw. z epidemią Covid-19 oraz po jej ustaniu ponownie dodano zapisy chroniące pracowników NFZ przed zwolnieniem z pracy po tzw. pionizacji Funduszu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić w grudniu usługę e-rejestracji do placówek medycznych. Rejestracje mają się odbywać poprzez Internetowe Kontro Pacjenta. Zdaniem specjalistów jest to bardzo dobry pomysł, cała operacja będzie jednak wymagała wiele uwagi, aby hybryda zapisów tradycyjnych i internetowych mogła zadziała
. System informatyczny będzie przewidywał również informowanie pacjentów o zbliżających się wizytach, co może zmniejszyć nawet o 50 % liczbę tzw. pustych wizyt.
–Pandemia sprawiła, że w okresie od stycznia do połowy lipca br. odnotowano zdecydowanie mniej przypadków chorób wirusowych i bakteryjnych, w tym salmonellozy, rotawirusów, szkarlatyny i ospy. Z terenu Polski niemal zniknęła odra – odnotowano ją tylko u 28 osób w porównaniu do 1,5 tys. rok wcześniej. Ekspert profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski podkreśla jednak, że dotyczy to danych od lekarzy pierwszego kontaktu – jeśli chodzi o dane napływające ze szpitali, liczby są podobne do tych sprzed roku.
–Gemini Apps, spółka zależna Gemini Polska, złożyła pozew przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o zgłoszenie zastrzeżeń NIA co do funkcjonowania strony internetowej ReceptaGemini.pl, umożliwiającej składowanie e-recept. NIA podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie, powiedział wiceprezes Izby Marek Tomków.
–Minister zdrowia w nadchodzącym roku akademickim zwiększy o 139 liczbę miejsc na kierunkach lekarskich i o 10 na kierunku lekarsko-dentystycznym. Naczelna Rada Lekarska skrytykowała zwiększenie limitów na kierunku lekarsko-dentystycznym, od dawna postulowała bowiem zmniejszenie limitów, uzasadniając to faktem, że w Polsce jest zbyt wielu stomatologów.

Gazeta Wyborcza
–Posłowie PiS z sejmowej komisji zdrowia w ramach debaty nad projektem zmian niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w zw. z epidemią Covid-19 przegłosowali poprawkę gwarantującą Poczcie Polskiej odzyskanie pieniędzy wydanych na organizację majowych wyborów korespondencyjnych.