Rektorzy uczelni medycznych apelują o rozwagę w wypowiedziach na temat COVID-19

„W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID i rychłej perspektywie końca epidemii. W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii” – apelują rektorzy uczelni medycznych.

Jak przypominają aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

„Ponadto, pragniemy podkreślić, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej” – czytamy w piśmie.

Apel podpisali:

prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – prorektor UJ ds. Collegium Medicum

prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki – prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

prof. dr hab. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

prof. dr hab. Ryszard Gellert – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

prof. dr hab. Andrzej Tykarski – rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

prof. dr hab. Piotr Ponikowski – p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

prof. dr hab. Andrzej Drop – rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

prof. dr hab. Jacek Manitius – prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu