Scope Fluidics widzi duże szanse na komercjalizację PCR|ONE w 2020 r.

Scope Fluidics widzi duże szanse na komercjalizację systemu PCR|ONE jeszcze w 2020 r., poinformował prezes Piotr Garstecki. Celem na bieżący rok jest też rejestracja systemu.

„Jeśli chodzi o sprzedaż PCR|ONE, robimy wszystko, żeby to się wydarzyło w 2020. Jest duża szansa, żeby to się stało w tym roku” – powiedział Garstecki podczas konferencji prasowej.

„Bardzo mocno weszliśmy z procesem M&A w tym roku. Efekt dotychczasowych prac to bardzo konkretne grono potencjalnych nabywców. To są konkretne osoby, z którymi jesteśmy w kontakcie. Zwornikiem transakcji i uwiarygodnieniem jest certyfikacja systemu i testowanie. Moment certyfikacji PCR|ONE do wykrywania COVID-19 [nad czym spółka pracuje w USA] będzie przełomem dla procesu M&A” – wyjaśnił prezes.

Zarząd poinformował, że jest w kontakcie z kilkunastoma potencjalnymi nabywcami. W związku z pandemią „rozszerzył się wachlarz firm zainteresowanych diagnostyką molekularną” – podkreślił prezes.

Potwierdził również, że celem spółki jest rejestracja systemu w 2020 r.

„Jesteśmy też gotowi, by PCR|ONE dostosowywać do bardzo szerokiej gamy wykrywania zakażeń bakteryjnych i wirusowych” – zakończył.

Zarząd informował także o postępach w projekcie BacterOMIC. Za najważniejsze uznał fakt, że spółka została powiadomiona o gotowości zewnętrznego instytutu do testów systemu od najbliższego poniedziałku.

„Rejestracja BacterOMIC w przyszłym roku” – dodał prezes.

Z jego słów wynika, że komercjalizacja tego projektu również jest możliwa w 2021 r.

„BacterOMIC też będzie miał wysoki potencjał sprzedażowy. Szeroko rozmawiamy z różnymi firmami” – podkreślił Garstecki.

Członek zarządu Szymon Ruta podkreślił, że sytuacja finansowa spółki jest bardzo stabilna.

„Mamy 12 mln zł środków własnych i spodziewamy się w tym roku 3 mln zł z dotacji, na które umowy są już podpisane. Wydajemy mniej niż pierwotnie zakładaliśmy” – podkreślił.

Zarząd poinformował także, że podwyższenie kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego o maks. 5% nie jest przesądzone, a jest jedynie opcją na przyszłość.

Wcześniej podczas konferencji zarząd ocenił, że dzięki wprowadzeniu uproszczonych procedur w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), możliwe jest certyfikowanie w USA panelu wykrywającego SARS-CoV-2 jeszcze w tym roku. Panel będzie działał w ramach systemu PCR|ONE.

System PCR|ONE adresuje globalną potrzebę szybkiej i informatywnej diagnostyki molekularnej. Urządzenie przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych – rozpoznaje do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. Zamiarem spółki jest, aby system był wyposażony w kilka paneli ukierunkowanych na najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Projekt BacterOMIC ma stanowić odpowiedź na rosnące zjawisko antybiotykooporności bakterii. System ma przyspieszyć i zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów, poprzez wskazywanie najlepszych dla danego pacjenta terapii celowanych.

Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Scope Fluidics jest notowany na NewConnect.

(ISBnews)