Szpital św. Anny w Piasecznie oferuje przełomowe terapie leczenia prostaty

W należącym do grupy EMC Instytut Medyczny szpitalu św. Anny w podwarszawskim Piasecznie, od kilku tygodni wykonywane są nowatorskie zabiegi leczenia prostaty, niedostępne dotychczas w Polsce: ogniskowego leczenia raka prostaty przy użyciu EchoLasera oraz małoinwazyjnego leczenia przerostu prostaty metodą REZUM.

EchoLaser to nowatorska metoda leczenia fokalnego nowotworów gruczołu krokowego. Jego użycie ma na celu zniszczenie jedynie ogniska nowotworu i uniknięcie niekorzystnych następstw leczenia operacyjnego takich jak: nietrzymanie moczu i zaburzenia wzwodu. Pierwszy w Polsce zabieg tego typu wykonał lek. Mateusz Mokrzyś, specjalista urolog z piaseczyńskiej placówki.

„Podczas operacji z użyciem Echolasera wykorzystaliśmy protokół 3D przezkroczowej biopsji fuzyjnej. Takie postępowanie pozwala na bardzo precyzyjne rozmieszczenie małej średnicy światłowodów kwarcowych w gruczole krokowym, pod kontrolą fuzji obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym i zniszczenie ogniska nowotworu wiązką lasera w sposób mało inwazyjny” – podkreśla cytowany w komunikacie Mokrzyś.

„Dużą zaleta zabiegu przy użyciu lasera jest również krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i szybka rekonwalescencja” – dodaje z-ca ordynatora, urolog Przemysław Zugaj.

Szpital św. Anny w podwarszawskim Piasecznie to jedyny ośrodek medyczny w Polsce i czwarty na świecie po Amsterdamie, Rzymie i Genewie, który wykonuje takie zabiegi. To także pierwsza placówka medyczna w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej, która wprowadziła zabiegi leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM.

Jest to zabieg dedykowany w szczególności młodym pacjentom z zaburzeniami oddawania moczu spowodowanymi łagodnym przerostem gruczołu krokowego jako alternatywa do leczenia farmakologicznego. Zabieg polecany jest także tym mężczyznom, którzy chcą zachować prawidłowy wytrysk nasienia. REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru doszło do zatrzymania moczu.

Wykonuje je ordynator oddziału urologii piaseczyńskiego szpitala Marek Zawadzki, jedyny w kraju urolog specjalizujący się w usuwaniu nadmiaru tkanki prostaty w tym modelu terapeutycznym. Procedura jest od pięciu lat z powodzeniem stosowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Europie w Szwecji. W marcu 2017 została też wprowadzona w Wielkiej Brytanii.

„Kluczowa grupa naszych pacjentów to ludzie młodzi, którzy nie chcą przyjmować codziennie farmaceutyków i stresować się operacją oraz inwazyjnymi metodami związanymi z usuwaniem przerostu prostaty” – tłumaczy Marek Zawadzki. – „Gwarantuje im to bezpieczeństwo procedury, ponieważ nasz zabieg nie wiąże się z interwencją chirurgiczną i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest również minimalnie inwazyjny, wykonywany endoskopowo przez cewkę moczową”.

Podczas zabiegu lekarz oddziałuje na wybrane części gruczołu prostaty parą wodną, która jest tłoczona z pomocną specjalnego cytoskopu – i w ciągu kwadransa wykonuje około 10 wtrysków pary. Podczas kondensacji uwalniana jest jej energia cieplna, która denaturuje błonę prostaty, w wyniku czego prostata się kurczy. Co ważne, zastosowanie technologii REZUM może zastąpić leczenie farmakologiczne także u pacjentów z objętością gruczolaka do 80 ml. Procedura nie wymaga hospitalizacji. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort w postaci problemów z oddawaniem moczu lub niemożności opróżnienia całego pęcherza przez około dwa tygodnie. Warto zaznaczyć, że mężczyźni, którzy przeszli zabieg, przez 2-4 tygodni muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.

REZUM jako zabieg nie wymagający dużej ingerencji w organizm jest bardzo bezpieczny i może być stosowany u szerokiej grupy pacjentów. Jedynymi przeciwskazaniami są nawracające i aktywne zakażenia dróg moczowych oraz nieprawidłowy poziom PSA.

Szacuje się, że problem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego dotyczy ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65-latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat.

Piaseczyński szpital od kilku lat rozwija nowoczesne procedury w ramach Centrum Urologii Zaawansowanej.