19 powiatów trafiło na „czerwoną” i „żółtą” listę

Ministerstwo Zdrowia uaktualniło mapę powiatów w których będą obowiązywały podwyższone obostrzenia sanitarne. Zmiany będą obowiązywały od jutra.

Na liście „czerwonych” powiatów znalazły się: powiat lipski, miasto Nowy Sącz, miasto Rybnik, powiaty nowosądecki, nowotarski, wieluński, rybnicki.

Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty: tatrzański, Ruda Śląska, powiat pszczyński, Żory, powiaty ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski i miasto Biała Podlaska.

„W sumie mamy 19 powiatów na tej liście: 7 „czerwonych” i 12 żółtych. Ale warto podkreślić, że obostrzenia mogą spotkać każde miejsce w kraju” – tłumaczył Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wiceminister Kraska podał również listę powiatów i miast, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Są to: Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

W tzw. „powiatach czerwonych” jest obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Na ich terenie nie mogą odbywać się targi czy wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 os. musi przypadać 10 m2. W kinach może być jedynie 25% publiczności.

Z kolei w powiatach żółtych działają kina, ale może w nich przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%). Na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).