Po raz pierwszy od lockdownu przedstawiciele biznesu i samorządów, polscy i europejscy politycy oraz naukowcy spotkają się w Katowicach 2-4 września br. na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarne sesje będą transmitowane online. Główne nurty tematyczne to: Europa przyszłości, zielony ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia.

„Międzynarodowe Centrum Kongresowe spełnia wszystkie wymogi sanitarne, więc XII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się nawet, jeśli Katowice znajdą się w żółtej strefie w związku pandemią COVID-19” – zapewnia Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days w Katowicach w rozmowie z ISBnews.TV.

„Jeśli Katowice znalazłyby się w strefie żółtej, a jest takie prawdopodobieństwo, to spełniamy wszystkie wymogi” – powiedział.

„Analizując obecne wymogi, będziemy zdecydowanie bardziej rygorystyczni niż większość obiektów publicznych w Polsce” – dodał Kuśpik.

Tegoroczna edycja odbędzie się w formule hybrydowej. Jak podkreśla Kuśpik, wszyscy przyzwyczaili się do rozmów on-line, ale przedstawiciele biznesu potrzebują bezpośrednich kontaktów.

„Widzimy ogromną potrzebę wiedzy, wymiany informacji. Przez ostatnie kilka miesięcy wszystko się zmieniło. Na nowo trzeba przeanalizować poszczególne procesy, branże. Zadaniem kongresu jest umożliwienie takich kontaktów zarówno w formie on-line, jak i stacjonarnej” – podkreślił w rozmowie z ISBnews.TV.

„Będziemy rozmawiać o odbudowie gospodarki, bo niewątpliwie w związku z pandemią COVID-19 musimy zastanowić się jak funkcjonować w nowej rzeczywistości. Ważnym tematem będą też największe unijne projekty w tym zielony ład, ponieważ będzie on dominował w inwestycjach w najbliższych latach i do tego każdy przedsiębiorca musi się przygotować. Będziemy oczywiście rozmawiać o cyfryzacji i nowych technologiach. W czasie pandemia przeszliśmy przyspieszony kurs cyfryzacji, ale w firmach jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tym zakresie” – powiedział Kuśpik.

Główne nurty tematyczne XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to: Europa przyszłości, zielony ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo – ekonomia, ochrona zdrowia.

Wydarzeniem towarzyszącym są 5. European Tech and Start-up Days.

Jednocześnie, w dniach 3-4 września br., Katowice staną się start-upowym centrum Polski.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w ramach European Tech and Start-up Days zaprezentują się najbardziej innowacyjne pomysły na biznes. W finale konkursu Start-up Challenge autorzy 18 najciekawszych pomysłów na biznes, wśród których wymienić można np.: ekologiczny sposób wytwarzania chłodu, start-upy działające w sektorze kosmicznym oraz na rynku gamingowym, rozwiązania dla medycyny, budownictwa czy z zakresu cyberbezpieczeństwa, zaprezentują je przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Uczestnicy debat poszukają także odpowiedzi m.in. na pytania jak w aktualnej sytuacji funkcjonują polskie start-upy? Czy nowe realia mogą być szansą dla młodej innowacyjnej przedsiębiorczości i jak może ją wesprzeć doświadczony biznes?

Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą się także finały dwóch konkursów: Inwestor bez granic oraz Start-up Challenge.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days organizowane w szczególnych okolicznościach, odbędą się z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.