MZ zmienia mapę powiatów „żółtych” i „czerwonych”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia uaktualniło mapę powiatów w których będą obowiązywały podwyższone obostrzenia sanitarne. Zmiany będą obowiązywały od jutra.

„Głównymi ogniskami zakażeń są wesela” – zaznaczył Cieszyński.

Na liście „czerwonych” powiatów znalazły się: nowosądecki, miasto Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, miasto Ruda Śląska, ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój, wieluński.

Natomiast w strefie żółtej są: powiat pszczyński (do tej pory w strefie czerwonej), cieszyński, wieruszowski, miasto Żory oraz powiaty, które do tej pory były w strefie zielonej, czyli raciborski, limanowski, grajewski, miasto Biała Podlaska, nowotarski.

Wiceminister dodał, że strefę żółtą opuściły powiat przemyski i miasto Przemyśl, kępiński, wieruszowski, pińczowski i jarosławski.

Z kolei powiat tatrzański jest „pilnie obserwowany” i może się znaleźć na liście zagrożonych z powodu dużej liczby turystów. Jednak MZ nie wydal rekomendacji, by nie udawać się tam na wakacje.

Przypomnijmy, że od soboty wprowadzono dodatkowe dwa rodzaje obostrzeń w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa. W tzw. „powiatach czerwonych” jest obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Na terenie tych nie mogą odbywać się targi czy wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 os. musi przypadać 10 m2. W kinach może być jedynie 25% publiczności.

Z kolei w powiatach żółtych działają kina, ale może w nich przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%). Na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).