Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL wyższe kary za błędy lekarskie nie zmniejszą ich liczby, może to zrobić system „no fault”, w ramach którego nie orzeka się o czyjejkolwiek winie po zdarzeniu skutkującym szkodą na zdrowiu pacjenta. We wrześniu rzecznik praw pacjenta ma wystąpić w tej sprawie do resortów zdrowia i sprawiedliwości.
–Projekt uchwały RM zakłada przystąpienie do porozumienia pozwalającego na zakup szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wspólnie z Komisją Europejską. Taki projekt umożliwiłby zakup szczepionek w znacznie niższej cenie dzięki silnej pozycji negocjacyjnej KE.

Dziennik Gazeta Prawna
–Na konto ZUS ze składek wpłynęło 23,3 mld zł w lipcu, o 1 mld zł więcej niż rok temu i o 6 mld zł więcej niż w czerwcu br. Zdaniem ZUS-u jest to efekt działania tarczy antykryzysowej

Gazeta Wyborcza
–W Świętokrzyskiem przez kilka tygodni zawyżano liczbę wykonanych testów na Covid-19. Z danych wynikało, że przeprowadzono ich ok. 292 tys., w rzeczywistości było to ok. 60 tys. Przyczyną było błędne raportowanie testów przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, szpital oświadczył jednak, że przekazywał dane zgodne ze stanem faktycznym.