Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Odpowiedzialność karna, cywilna i zawodowa za teleporadę jest taka sama jak za poradę w przychodni, podkreśliła Naczelna Rada Lekarska. Lekarz powinien określić, czy w danym przypadku konieczne jest badanie fizykalne – jego znaczenie wskazują m.in. pediatrzy i okuliści.

Dziennik Gazeta Prawna
–Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolują kilkadziesiąt tysięcy firm. Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawcy wyposażyli zatrudnionych w środki ochronne i właściwie ocenili ryzyko zawodowe zw. z możliwością zarażenia się koronawirusem. W ciągu najbliższego miesiąca w „czerwonych” i „żółtych” powiatach odbędzie się 190 inspekcji ukierunkowanych na zapobieganie zakażeniom.
–Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w Rosji jako pierwszym kraju na świecie dopuszczono do użytku szczepionkę na koronawirusa opracowaną w Instytucie im. Nikołaja Gamalei. Problem stanowi fakt, że szczepionka ta nie przeszła jeszcze trzeciej fazy badań klinicznych, podczas której lek dostają tysiące ochotników.
–Resort zdrowia uspokaja, że MZ, GIS oraz pozostałe organy państwowej inspekcji sanitarnej prowadzą nadzór nad dystrybucją szczepionek i koordynują w tym zakresie realizację szczepień z wykorzystaniem preparatów w terminie ważności. W 2018 r. zutylizowano przeterminowane szczepionki za 0,5 mln zł. Zdaniem ekspertów problem mógłby się pojawić, gdyby lockdown trwał 6 miesięcy.