Szumowski: zaostrzamy obostrzenia w 19 powiatach

„Największe wzrosty zakażeń koronawirusem odnotowujemy w kilku powiatach i tam wprowadzimy zaostrzone rygory sanitarne. Na pewno będzie tam obowiązek zasłaniania nosa i ust wszędzie w przestrzeni publicznej” – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.

Jak dodawał tych „czerwonych” powiatów jest 9, min. w Wielkopolsce, Małopolsce, na Śląsku i w woj. łódzkim. Chodzi o powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, miasto Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Rudę Śląską, rybnicki, miasto Rybnik i powiat wodzisławski. W tych powiatach obostrzenia mają być większe.

Obostrzenia zostaną podniesione także w kolejnych 10 „żółtych” powiatach, gdzie jest podwyższony tzw. współczynnik R: w wieruszowskim, Jastrzębiu Zdroju, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i mieście Przemyśl.

Nowe zasady będą obowiązywały od soboty, 8 sierpnia.

Oprócz obowiązku zasłaniania twarzy, zamknięte będą tam dyskoteki, kluby, siłownie.  Ograniczenia dotyczy będą także targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii. Zgromadzenia, w tym wesela i pogrzeby, zostaną ograniczone do 50 osób.

Jak dodawał minister obowiązek noszenia maseczki będzie dotyczył każdego. „Jeśli ktoś ma trudności z oddychaniem np. z powodu astmy to może nosić przyłbicę” – wyjaśniał Szumowski.

Jednocześnie apelował by zachować rozsądek w całej Polsce.

„W weekend i po nim możemy się spodziewać kolejnych wysokich wyników zakażeń, bo trwają wymazy m.in. w kopalniach i fabrykach. Ważne, że nad morzem, czy na Mazurach – czyli tam gdzie Polacy jeżdżą na wakacje nie ma wzrostów. To obszary „zielone” – podkreślał minister.

Jak dodawał wiceminister Janusz Cieszyński na razie nie jest rozpatrywane zamykanie granic, bo wśród wracających zza granicy notuje się pojedyncze przypadki zakażenia.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne.

„Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić” – dodał Cieszyński.