Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zmiana przepisów przygotowywana przez resort zdrowia zakłada, że pacjenta z izolacji domowej dziesięć dni po kontakcie z osobą zakażoną będzie mógł zwolnić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który podczas teleporady oceni, czy pacjent nie ma objawów zakażenia koronawirusem. Dotychczas kwarantannę kończyły dwa negatywne wyniki testu, z 12. i 14. dnia od kontaktu z zakażonym. Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych ministerialne wytyczne są zgodne z zaleceniami WHO.
–Projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów zakłada, że jesienna sesja państwowego egzaminu specjalizacyjnego w razie wystąpienia drugiej fali koronawirusa będzie mogła zostać wydłużona. Resort zdrowia ogłosił również, że lekarze, którzy zdali pisemną część PES wiosną, są zwolnieni z części ustnej.

Dziennik Gazeta Prawna
–W lipcu na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ok. 3,5% składek więcej niż rok wcześniej, a w sierpniu – 5,4%. To pierwsze miesiące od wybuchu pandemii, w których wpływy do ZUS były wyższe niż przed rokiem.

Parkiet
–Producent testów genetycznych Genomtec potwierdził, że planuje wejście na giełdę. Debiut na NewConnect miałby nastąpić pod koniec 2020 r. Genomtec byłby 12. spółką w sektorze biotechnologicznym, docelowo rozważa przejście na parkiet główny GPW.