Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Amerykańska firma Abbott Laboratories opracowała nowy rodzaj badań przesiewowych wykrywających koronawirusa. To szybki przenośny test antygenowy, który pozwoli na identyfikację osób zakażonych już w ciągu 15 minut. Koncern zapowiada sprzedaż dziesiątków milionów testów we wrześniu, w październiku zwiększy ją do 50 mln miesięcznie.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd przedstawi dziś strategię pandemiczną na jesień – główny ciężar walki z chorobą mają wziąć na siebie lekarze rodzinni, którzy będą kierować pacjentów na testy i zwalniać ich z kwarantanny. Zgodnie z założeniami badania ma przechodzić 20-30 tys. osób dziennie. Zdaniem lekarzy rodzinnych z Porozumienia Zielonogórskiego przychodnie POZ staną się wskutek takiego rozwiązania wylęgarnią COVID-19.
–Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która ma zmodyfikować system opracowywania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych, zakłada, że takie mapy w dalszym ciągu będzie opracowywał resort zdrowia, a nie wojewodowie. Mapy będą sporządzane na okres siedmiu lat, przy czym analizy demograficzne i epidemiczne, stanu i wykorzystania zasobów będą aktualizowane co roku.
–W 2021 r. rozpoczną się prace nad uruchomieniem Narodowego Portalu Onkologicznego oraz udostępnieniem informacji o sposobie, miejscu, skuteczności diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz oceny jakości leczenia poszczególnych nowotworów u świadczeniodawców, wynika z projektu uchwały ws. wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2021 r.

Gazeta Wyborcza
–Niecałe 2% Polaków (669 257 osób) zainstalowało do tej pory ProteGO Safe, rządową aplikację do śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi koronawirusem. Stworzenia aplikacji kosztowało 2,55 mln zł, a jej utrzymanie wynosi miesięcznie ponad 136,5 tys. zł.
–Łukasz Szumowski nie poniesie żadnej odpowiedzialności za swoje wypowiedzi z okresu kampanii wyborczej – Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej odrzucił skargi lekarzy na byłego ministra zdrowia. Szumowski najprawdopodobniej wróci do kierowania Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii w Aninie.