Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Lekarze z oddziału transplantacji płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca choremu, u którego Covid-19 całkowicie zniszczył ten organ. To jeden z pierwszych takich przypadków na świecie. Pacjent po miesiącu od przeszczepu oddycha za pomocą nowego narządu i wkrótce ma wyjść do domu.
–Jesienią może pojawić się problem koinfekcji, czyli jednoczesnego zakażenia przynajmniej dwoma różnymi patogenami, powiedział kierownik Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie prof. dr hab. med. Dariusz A. Kosior. Oznacza to, że możliwe jest jednoczesne zarażenie się koronawirusem i wirusem grypy, a choroba będzie miała wówczas cięższy przebieg.

Dziennik Gazeta Prawna
–Lekarze POZ wynegocjowali z resortem zdrowia nowe warunki zajmowania się pacjentami z Covid-19. Pacjenci z jednoznacznymi objawami zakażenia koronawirusem, takimi jak wysoka gorączka, kaszel, duszności i utrata węchu lub smaku, nie będą przyjmowani w gabinecie – aby skierować ich na badanie na obecność koronawirusa, wystarczy teleporada.