Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Dzięki przygotowywanym przez Polskie Towarzystwo Patomorfologów standardom organizacyjnym oraz postępowania w patomorfologii badania patomorfologiczne będą musiały być wszędzie wykonywane tak samo. Do tej pory wiele lecznic próbowało oszczędzać na diagnostyce patomorfologicznej, zlecając wykonanie badań placówkom, które – ze względu na koszty – wykonywały badania w sposób niedokładny. Standardy zostaną najprawdopodobniej ogłoszone w formie obwieszczenia ministra zdrowia.
–Resort zdrowia mimo pandemii i nakładającej się na nią zwiększonej zachorowalności na grypę nie zgodził się na odwołanie ustanej części egzaminu specjalizacyjnego lekarzy. Była to propozycja Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem zespołu powołanego do konsultowania przebiegu pandemii istotny jest procentowy udział zakażeń Covid-19 wśród osób małoletnich. Jeśli będzie się on kształtował na poziomie 30% zakażalności dorosłych, przebieg epidemii będzie w miarę stabilny. Jeśli będzie wyższy, fala koronawirusa będzie rosła.
–Specjaliści coraz częściej powtarzają, ze koronawirus staje się coraz mniej zjadliwy i śmiertelny, co może być przesłanką do normalizowania naszego funkcjonowania, podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie ryzyko staje się mniejsze, ale nadal istnieje.