Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od początku września liczba osób, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem, wzrosła o 20 tys. Przyczyną gwałtownego wzrostu są wesela i powrót uczniów do szkół.
–Opublikowana przez resort zdrowia liczba miejsc rezydenckich rozczarowała przyszłych specjalistów, nie rozwiąże również problem zw. z brakiem kadry lekarskiej. Dla przyszłych psychiatrów dzieci i młodzieży przygotowano 33 miejsca szkoleniowe – o 8 mniej niż rok temu, endokrynolodzy otrzymali zaledwie 9 miejsc. Zapis o zwiększaniu liczby miejsc rezydenckich i planowaniu ich na 2-3 lata z góry umieszczono w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, został jednak odrzucony.

Dziennik Gazeta Prawna
–Szpitalom powiatowym w I półroczu 2020 r. udało się zrealizować średnio 40% tegorocznego ryczałtu. To skutek utrudnień wynikających z pandemii COVID-19. Dyrektorzy placówek liczą, że uda im się wyrobić 85% normy, może to jednak skutkować mniejszymi budżetami w przyszłym roku.
–W związku z przepisem antykoncentracyjnym w prawie farmaceutycznym duża sieć aptek dostała od podlaskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pół roku na pozbycie się 12 placówek. Jeśli decyzja inspekcji utrzyma się w mocy, może to oznaczać problemy dla sieci aptecznych, które w większości województw mają więcej niż 1% aptek.