Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia wprowadził przepis reglamentacyjny dotyczący szczepionek na grypę. Pacjent powyżej 9. roku życia będzie mógł kupić nie więcej niż jedną ampułko-strzykawkę produktu Fluarix Tetra, Influvac Tetra albo Vaxigrip Tetra na 180 dni. Przepis ten ma przeciwdziałać skupywaniu większej liczby szczepionek przeciw grypie.

Gazeta Wyborcza
–W sobotę padł rekord liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce – 1002. W sumie od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 78 tys. zakażeń. Tygodniowa liczba zakażeń w Europie przewyższa obecnie liczby z pierwszego szczytu pandemii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak wynika z ustaleń DGP, w tym roku od marca do czerwca lekarze rodzinni udzielili o 12 mln mniej porad niż w analogicznym okresie w dwóch poprzednich latach. Do rzecznika praw pacjenta od stycznia do sierpnia trafiło 20 tys. powiadomień o nieprawidłowościach – skargi dotyczą głównie ograniczonej dostępności. Zdarza się, że lekarze POZ odsyłają pacjentów na SOR albo do nocnej opieki lekarskiej, co niepokoi szpitale, postulujące, aby pomoc nocną i świąteczną przenieść do POZ.
–Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia uzupełniający koszyk świadczeń gwarantowanych o elektrochemioterapię, dostępną w ramach leczenia szpitalnego dla pacjentów cierpiących m.in. na pierwotne nowotwory skóry oraz przerzuty innych nowotworów do skóry lub tkanek podskórnych.
–Sejm powołał ustawą Fundusz Medyczny, w którego ramach maksymalnie 2 mld zł w tym roku i 4 mld zł w latach następnych mają trafić m.in. profilaktykę, wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych oraz remonty szpitali.