Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Zdaniem rzecznika praw pacjenta epidemia koronawirusa nie jest powodem, aby szpitale miały odłączać nowo narodzone dzieci od matek. W ostatnich miesiącach w wielu polskich szpitalach stosowano podobne praktyki ze względów bezpieczeństwa. Rzecznik oczekuje, że niezwłocznie się ich zaniecha.
–Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, jedyna placówka na Pomorzu, w której leczone są osoby zakażone koronawirusem, zamknęło izbę przyjęć dla dorosłych. Przyczyną jest brak personelu i miejsc dla pacjentów. Samorząd rozważa kierowanie chorych do najbliższego szpitala zakaźnego w Grudziądzu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Organizacje zrzeszające producentów leków, Pracodawcy RP oraz Konfederacja Lewiatan apelują, by posłowie odstąpili od wprowadzenia regulacji, przewidującej możliwość natychmiastowego unieruchomienia hurtowni farmaceutycznej, apteki lub punktu aptecznego w przypadku naruszeń uniemożliwiających kierownikowi hurtowni lub apteki realizację jego zadań. Miałoby to wymusić na właścicielu apteki lub hurtowni respektowania zdania kierownika. Zdaniem przedsiębiorców może to doprowadzić do bezpodstawnego zamykania placówek.