Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Krzywa zachorowań na koronawirusa rośnie, tymczasem wielu Polaków nie zachowuje dystansu społecznego i nie nosi maseczek. Zdaniem prawników pomóc w tym mogą zmiana przepisów, podwyższenie mandatów i jeszcze częstsze kontrole – samo wyznaczenie stref żółtych i czerwonych to za mało.
–Po rekordowym weekendzie (1587 zakażeń w piątek, 1584 w sobotę, 1350 w niedzielę) w poniedziałek odnotowano 1306 nowych przypadków koronawirusa, o 522 więcej niż tydzień wcześniej. Zaczyna brakować miejsca covidowych na oddziałach intensywnej terapii, w ciągu ostatniego tygodnia liczba respiratorów zajętych przez chorych na Covid-19 wzrosła z 83 do 130.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że status ubezpieczeniowy nie powinien mieć znaczenia w przypadku leczenia Covid-19, ale pacjenci nieubezpieczeni zazwyczaj nie zostają przyjęci w przychodniach POZ lub muszą zapłacić za wykonanie testu. Zdaniem prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacka Krajewskiego w takiej sytuacji jest blisko 4 mln Polaków.

Gazeta Wyborcza
–Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zwrócił uwagę ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, że obowiązujące od kilku tygodni zasady testowania i leczenia zakażonych koronawirusem za mocno obciążają szpitale. Wynika to z faktu, że lekarz POZ każdego pacjenta z dodatnim wynikiem testu ma skierować do lekarza zakaźnika.