W aptekach są już pierwsze szczepionki na grypę

„Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni. Prowadzimy działania, aby szczepionka była dostępna. Pracownicy ochrony zdrowia powinni być przykładem dla obywateli, powinni być zaszczepieni” – podkreślał podczas konferencji poświęconej szczepieniom na grypę Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

W aptekach oraz punktach szczepień pojawiły się już pierwsze czterowalentne szczepionki przeciw grypie. Kolejne dostawy do Polski będą sukcesywnie realizowane.

W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 roku życia. Na 50% refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych grup są to szczepionki domięśniowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku prowadzi badania, a w lutym podaje do wiadomości dominujące szczepy wirusa grypy. Producenci potrzebują co najmniej 6 miesięcy na produkcję szczepionek. Dopiero wtedy zamówione szczepionki trafiają do docelowych krajów, gdzie są poddawane ostatnim kontrolom, po czym są dystrybuowane do aptek w całej Polsce. W obecnym sezonie grypowym do naszego kraju ma trafić 1 770 000 dawek przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej. Co roku na rynek sprowadzana jest konkretna liczba szczepionek, a liczba ta jest estymowana w stosunku do wyszczepialności społeczeństwa w latach poprzednich. Warto jednak zauważyć, że tegoroczne planowanie i zamówienie składane było przed wybuchem globalnej pandemii COVID-19, która spowodowała zwiększenie zapotrzebowania na szczepienia oraz wzrost zainteresowania szczepieniami wśród społeczeństwa.

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy refundowane szczepienia przeciw grypie będą dostępne:
dla seniorów 65+ i 75+ – już w aptekach
dla dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat – forma donosowa – druga połowa września
dla osób od 18 do 65 roku życia, chorych przewlekle (po transplantacji narządów, chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę, choroby neurologiczne i neurorozwojowe, w stanach obniżonej odporności, w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz kobiet w ciąży – przełom września i października.

„Pamiętajmy, że na szczepienie przeciw grypie nigdy nie jest za późno, a regularne ich wykonywanie przynosi jeszcze większe korzyści. Osoby z grup ryzyka, czyli kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy, a także osoby przewlekle chorujące, powinny szczególnie zaszczepić się przeciw grypie” – przypomina prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z drugą falą zachorowań na COVID-19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem grypy poprzez szczepienie.

Szczepionkę przeciw grypie można zaaplikować przez cały sezon szczepień, trwający od września do grudnia, jednak eksperci zalecają zabezpieczenie się już wczesną jesienią. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.