Dziś ruszy Szpital Narodowy. Wzrasta stawka za pacjentów z COVID-19

„Dziś otwieramy pierwszy szpital tymczasowy, jest to oddział szpitala MSWiA na ulicy Wołoskiej. Docelowo będzie to 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dziś właśnie się kończy, uruchamiamy 300 łóżek. Kolejny tydzień – dojdziemy do 500 łóżek, w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek” – poinformował podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak dodał, pośród tych łóżek 100 będzie przygotowanych jako łóżka OIOM (intensywnej terapii), z respiratorami. „Do wszystkich łóżek został dociągnięty tlen. Została tutaj wykonana olbrzymia praca logistyczna. Dość powiedzieć, że położono 45 kilometrów przewodów elektrycznych, pięć kilometrów rur z tlenem, agregaty tlenu, zbiorniki z tlenem. Olbrzymia infrastruktura, która została zaprojektowana i wybudowana w imponującym tempie” – podkreślał Dworczyk.

„Ten szpital powstał w ciągu 12 dni. To jest imponujące, jestem pod wrażeniem. Szpital tymczasowy to nie jest już opcja rezerwowa, jak zakładaliśmy jeszcze miesiąc temu, ale realne rozwiązanie. Realizujemy czarny scenariusz” – dodawał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jak podkreślał „najważniejsza jest nie infrastruktura, a personel. Mamy duże środki. NFZ będzie wypłacał 100 proc. dodatku dla wszystkich lekarzy pracujących w jednostkach covidowych”.

Dodatkowo podwyższona zostanie stawka za leczenie pacjentów z COVID-19.

„Tu zastosowaliśmy skalę CRB-65. Za najcięższych pacjentów będziemy płacić nie 530 zł, a 630 zł.  Za chorzy ze skalą 2 będzie to 330 zł, a za tych z 0-1 – 180 zł” – wyjaśniał Niedzielski.

Skala CRB-65 to medyczna skala punktowa, pozwalająca na ocenę ciężkości pozaszpitalnego zapalenia płuc w warunkach pozaszpitalnych (ambulatoryjnych). Od skali CURB-65 różni ją brak oceny stężenia mocznika we krwi. Ocena pacjenta za pomocą tej skali możliwa jest na podstawie badania przedmiotowego i podmiotowego, bez badań dodatkowych (oznaczania stężenia mocznika we krwi żylnej).

Nazwa skali jest akronimem od poszczególnych elementów podlegających ocenie:

zaburzeń świadomości (Confusion);
częstości oddechów (Respiratory rate) równej lub większej 30/minutę;
ciśnienia tętniczego krwi (Blood pressure) równego lub niższego od 90/60 mmHg;
wieku chorego powyżej 65 lat.

Przyznaje się po 1 punkcie za spełnienie każdego z powyższych kryteriów.

Budowa szpitala na Stadionie Narodowym rozpoczęła się w piątek, 16 października. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. To przedsięwzięcie ma kosztować około kilkunastu milionów złotych.