GenXone czasowo ograniczył działalność do diagnostyki infekcji oddechowych

GenXone podjął decyzję o czasowym zaprzestaniu prowadzenia działalności diagnostycznej w obszarach innych niż diagnostyka infekcji oddechowych, podała spółka.

„Decyzja zarządu emitenta podyktowana jest koniecznością wykorzystanie całej dostępnej przepustowości laboratorium oraz delegowania wszystkich pracowników Laboratorium Diagnostyki Molekularnej do wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i innych infekcji oddechowych, z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi wykonywane przez emitenta” – czytamy w komunikacie.

Tylko w październiku GenXone wykonał łącznie około 20 tys. testów. Od momentu rozpoczęcia działalności w tym obszarze, tj. od marca 2020 r. spółka wykonała łącznie około 60 tys. testów.

„Obecna przepustowość laboratorium spółki pozwala na zbadanie do 1000 próbek w ciągu doby. Ponadto spółka rozpoczęła inwestycję, tj. zakup i instalację dodatkowych urządzeń laboratoryjnych i przygotowanie powierzchni laboratoryjnej, która umożliwi zwiększenie przepustowości laboratorium do 2000 próbek w ciągu doby. Niniejsza inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki. Koszt inwestycji jest szacowany na poziomie 1 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w listopadzie br.” – czytamy dalej.

GenXone zakłada, że zmiana w zakresie organizacji pracy w spółce istotnie pozytywnie wpłynie na jej wyniki finansowe.

„Jednocześnie emitent wskazuje, że w przypadku istotnego ograniczenia w rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie Polski lub zwiększenia przepustowości roboczej laboratorium planuje wznowienie prac w pozostałych obszarach działalności diagnostycznej” – wskazano także.

GenXone S.A. działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym, weterynarii czy rolnictwie. GenXone jest pierwszym partnerem handlowym Oxford Nanopore Technologies (ONT) w Polsce, który został oficjalnie certyfikowany do świadczenia usług sekwencjonowania. W 2018 r. spółka utworzyła własne Laboratorium Genetyki Molekularnej GenXone S.A., które w połowie 2019 r. uzyskało status NZOZ i może świadczyć działalność leczniczą. Firma zatrudnia wybitnych specjalistów z dziedziny biologii molekularnej i medycznej, biotechnologii oraz bioinformatyki. Akcje spółki są notowane na NewConnect od 25 sierpnia 2020 r.

(ISBnews)