Kraków: rozbudowujemy bazę łóżkową. Podobnie ma się stać w całej Polsce

Dwa krakowskie szpitale miejskie: Szpital Narutowicza oraz Szpital Żeromskiego na polecenie prezydenta miasta mają stworzyć dodatkowo po 40 łóżek dla pacjentów „covidowych”. Jak powiedziała ISBzdrowie rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek obecnie w tych szpitalach dostępnych jest ok.190 łóżek.

Miasto zaoferowało także, do ewentualnego wykorzystania, obiekty po dawnych klinikach szpitala uniwersyteckiego. Problem jest jednak z brakiem personelu medycznego, który mógłby zostać skierowany do pracy z dwóch komunalnych szpitali.

Jak się nieoficjalnie dowiedział ISBnews bardzo poważnie brana jest pod uwagę lokalizacja Expo Kraków. To tam w halach wystawowych może zostać zorganizowany polowy szpital dla pacjentów covidowych z terenu Małopolski.
Dla uzupełnienia warto dodać, iż w minionym tygodniu właśnie w tych obiektach wystawienniczych odbywały się ogólnopolskie Targi AntyCovid.

Jak zapowiedział w Polskim Radiu minister zdrowia Adam Niedzielski w każdym mieście wojewódzkim mają powstać szpitale tymczasowe (przedstawiciele rządu jak ognia unikają określenia „polowe”).

„W siedmiu miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, gdzie takie szpitale powstaną. Ponadto część szpitali powiatowych będzie przekształcona w szpitale zakaźne” – zapowiedział Niedzielski.

Szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę.

„Siedem miast jest bardziej zaawansowanych. Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk – tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały. W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON” – poinformował Niedzielski.

Wojciech Żurawski, Kraków