MZ: baza łóżek COVID-19 wzrośnie do 35 tys.

„Dziś mamy 17 600 łóżek COVID-19. Chcemy, w perspektywie najbliższego półtora tygodnia, dojść do poziomu 30-35 tys. To tempo, które wyprzedza dynamikę pandemii” – zapowiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Tysiąc z tych łóżek zadeklarowały placówki prywatne.

„W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek z personelem medycznym. To realne wsparcie 18 prywatnych szpitali” – dodawał minister.

Szpitale te będą rozliczały się z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na zasadach, jakie NFZ oferuje szpitalom publicznym.

Obecna na konferencji Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej zapewniła, że w ciągu półtora tygodnia sektor prywatny przekaże już pierwsze 700 łóżek. Jedną z placówek będzie niedawno przejęty przez Lux Med szpital św. Elżbiety w Warszawie.

„Ale nie będą to tylko placówki w dużych miastach, bo swoje szpitale oddaje do dyspozycji także EMC” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Rulkiewicz.

Jak podkreślała pewne szpitale z góry nie zostały uwzględnione w proponowanej pomocy. Chodzi o placówki onkologiczne czy kardiologiczne, których funkcjonowanie jest niezbędne pacjentom, ale także małe lecznice, które nie mogą zapewnić odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

Dopytywana czy medycyna prywatna jest w stanie zapewnić kadry zapewniała, że tak.

„Gotowość pomocy zgłosiło znacznie więcej szpitali niż wspomnianych osiemnaście. Na początku zgłosiliśmy ministrowi zdrowia blisko 2 000 łóżek. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że system potrzebuje ich wraz z ich obsadą, doszliśmy do wniosku, że możemy w sposób odpowiedzialny zadeklarować 1046” – mówiła Rulkiewicz. – „Kadry są największym wyzwaniem dla całego sektora, dlatego w kontekście deklarowanych łóżek braliśmy pod uwagę miejsca, gdzie jesteśmy w stanie zasoby kadrowe znaleźć. To są nasze własne kadry”.

Przed tygodniem Niedzielski zapowiadał podwojenie liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID -19 (było ich wówczas 15 tys.) w wyniku przekształcenia części szpitali powiatowych (10 tys. łózek), oddziałów internistycznych lub części tych oddziałów w dawnych szpitalach wojewódzkich (3 tys.) i włączenia podmiotów prywatnych (m.in. Lux Medu).

W miastach wojewódzkich mają też powstać tzw. szpitale tymczasowe; w pierwszej kolejności w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. W woj. mazowieckim taki szpital (docelowo na 1 tys. łóżek) powstaje na Stadionie Narodowym.

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 214 686 osób. Łącznie zmarło 4 019 osób. Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 10 091 osób, 378 348 było objętych kwarantanną, 47 314 – nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 812 respiratorów. Za zdrowych uznano 102 204 pacjentów.