Opieka farmaceutyczna pilnie potrzebna seniorom (wideo)

Duża grupa pacjentów porzuca terapie lekowe. Farmaceuci w ramach opieki farmaceutycznej mogliby pomóc – zwłaszcza seniorom – w rozwiązaniu problemu konfliktów lekowych lub niedoborów leków, na które nie są w stanie szybko uzyskać recepty – ocenił Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

Jego zdaniem, podstawowy problem we wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce, polega na braku zrozumienia – oprócz kilku entuzjastów, którzy się tym tematem zajmują – jaki jest koszt alternatywny niestosowania porządnych terapii farmakologicznych.

„Musimy zrozumieć jakim problemem, zarówno pod kątem złego stanu zdrowia jak i ogromnych kosztów są pacjenci, którzy nie stosują się do terapii lekowych. Jeśli to zrozumiemy, to wtedy okaże się, że opieka farmaceutyczna jest korzystna dla pacjenta i opłacalna dla systemu” – podkreślił Łakomiec.

Pacjenci w Polsce już teraz mają problemy z dostępnością do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalistów, a często, w szczególności w przypadku osób chorych przewlekłe, wizyta związana jest tylko i wyłącznie z wypisaniem leków. Farmaceuci wspierając lekarzy w skuteczności terapii i prostych poradach wpłynęliby na skrócenie kolejek do lekarzy.

Więcej materiałów wideo w serwisie ISBnews.tv