Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli serię kontroli poselskich w całym kraju, mających na celu sprawdzenie i ewentualną weryfikację działań administracji rządowej w związku z drugą falą koronawirusa. Przez parlamentarzystów skontrolowane zostaną wszystkie urzędy centralne, ministerstwa i urzędy wojewódzkie.
–Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii przyznano trzem naukowcom – Harveyowi J. Alterowi, Michaelowi Houghtonowi i Charlesowi M. Rice’owi – za wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typy C (HCV). W ten sposób podkreślono znaczenie całej wirusologii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rządowy plan zakłada zaszczepienie na Covid-19 ok. 9–10 mln Polaków. „DGP” dowiedział się, że w praktyce pierwsza umowa na zakup szczepionek będzie obejmować ok. 20 mln dawek, ponieważ większość preparatów wymaga powtórzenia iniekcji. Resort zdrowia nie potwierdza tych danych, podkreśla jednak, że szczepienia nie będą obowiązkowe, lecz rekomendowane i finansowane ze środków publicznych. Z założeń wynika, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni i seniorzy. Z informacji „DGP” wynika, że w Polsce największa liczba szczepionek zostanie zakupiona od Astra Zeneca, resort liczy, że będą dostępne już w I kw. 2021 r.
–Z projektowanego standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 wynika, że zlecenie testu w kierunku koronawirusa lub skierowanie do izolacji może odbywać się zarówno w ramach badania bezpośredniego, jaki teleporady. To efekt porozumienia między ministrem zdrowia a lekarzami POZ.

Gazeta Wyborcza
–Jest bardzo prawdopodobne, że nie grozi nam tak wysoka śmiertelność, jaka wystąpiła w Szwecji czy wielu innych krajach, nawet przy dużo większej liczbie zakażeń, powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Polacy są bardziej odporni od populacji zachodniej i północnej Europy, być może wynika to z faktu obowiązkowych szczepień na gruźlicę lub tzw. odporności krzyżowej.