Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Obecna dynamika zakażeń wskazuje, że podwojenie ich liczby będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni, powiedział premier Mateusz Morawiecki. W czerwonej strefie znalazło się 38 powiatów, resztę kraju objęła strefa żółta. Powiaty w strefie czerwonej będą, jak do tej pory, aktualizowane co tydzień.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że wydolność szpitali zakaźnych stoi pod znakiem zapytania. Dlatego też resort postanowił zmienić zasady opieki zdrowotnej dla osób zarażonych koronawirusem. Obecne szpitale III stopnia zmienią się w szpitale koordynacyjne (jednoimienne z dodatkowymi funkcjami), co da w sumie 4 tys. łóżek więcej. Zadaniem tych placówek będzie również koordynacja transportu chorych i rozbudowa izolatoriów. Dodatkowe uprawnienia uzyskają lekarze POZ – będą kierować pacjentów do izolatoriów lub izolacji domowej. Zostanie również zniesiony obowiązek czterech objawów, które muszą występować, by chory otrzymał skierowanie na test.

Gazeta Wyborcza
–W czwartek padł kolejny rekord – odnotowano 4280 nowych zakażeń koronawirusem i 76 zgonów. W związku z tym od soboty żółta strefa obejmie cały kraj. Oznacza to konieczność zakrywania ust i nosa nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczenia dla instytucji kulturalnych (konieczność zachowania 75% wolnych miejsc na widowni) oraz biznesu (jedna osoba na 4m2 w restauracjach, siłowniach, na kongresach; 1 osoba na 10m2 w parkach rozrywki, na imprezach sportowych i kulturalnych).
–Z wyliczeń specjalistów od modelowania matematycznego z Uniwersytetu Warszawskiego za miesiąc możemy notować do 200 tys. zachorowań na koronawirusa na dobę, jeśli pandemia nie wyhamuje. Zdaniem ekspertów mamy na to 2 tygodnie, pomóc może przestrzeganie obostrzeń żółtej strefy.