Niedzielski: sytuacja się stabilizuje

„Sytuacja stabilizuje się, w bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Dzisiaj – po ponad 2 tygodniach – zachorowalność spadła poniżej 20 tys., a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo” – tłumaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji w KPRM. – „W jakimś sensie możemy powiedzieć, że najgorsze mamy za nami”.

Jak dodawał „następuje stabilizacja liczby hospitalizacji, a to kolejny sygnał, że możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość”.

Warto przypomnieć, że dzisiaj odnotowano 19 152 zakażeń, a w ciągu minionej doby wykonano 41,9 tys. testów.

„Nasz system testowania jest oparty przede wszystkim na lekarzach POZ – to oni decydują o tym, ile badań w Polsce jest wykonywanych. Najważniejsze jest utrzymanie buforu bezpieczeństwa pomiędzy liczbą zachorowań a dostępnością infrastruktury” – podkreślał Niedzielski.

Z kolei Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, zapowiedział, że dzisiaj na stadionie Narodowym, przekształconym w Szpital Narodowy, pojawi się kolejne 200 łóżek. Oznacza to, że będzie ich razem 500, w tym 60 respiratorowych.

„W kolejnych dniach będziemy oddawać kolejne szpitale tymczasowe w różnych częściach Polski” – dodawał Dworczyk. – „Mamy nadzieję, że te szpitale nigdy nie będą wykorzystane. Zawsze mówiliśmy, że to nasza 4. linia obrony. Budujemy bufory na ten czas, kiedy szpitale stacjonarne nie będą już mogły przyjmować pacjentów”.

Według danych resortu zdrowia na dzisiaj rano, 415 174 osoby były objęte kwarantanną, 25 618 – nadzorem epidemiologicznym. Hospitalizowanych było 23 033 osób (na 35 604 łóżka dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 2 114 respiratorów (na 2 815 dostępnych w szpitalach). Dotychczas zmarło 10 848 osób. Za zdrowych uznano 324 282 pacjentów.

Jednocześnie w ciągu ostatniej doby wykonano 41,9 tys. testów, poprzedniej – ok. 35,1 tys. testów. W rekordowym okresie wykonywano ok. 60-70 tys. testów na dobę.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 752 940 osób.