Polfarmex rozwija eksport

Import, Export, Logistics concept - Map global partner connection of Container Cargo freight ship for Logistic Import Export background (Elements of this image furnished by NASA)

Krajowy producent leków Polfarmex z Kutna aktywnie rozwija działania eksportowe. W tym roku plany firmy zakładają przekroczenie 5-procentowego udziału eksportu w całości obrotów spółki. Eksport stanowi około 10 proc. wolumenu produkcji firmy, a sprzedaż zagraniczna rośnie systematycznie od kilku lat.

W wolumenie eksportu znajdują się leki związane z leczeniem chorób układu oddechowego, chorób serca i nadciśnienia, schorzeń skóry, oraz środki przeciwbólowe. Polfarmex jest także jednym z nielicznych dostawców na rynek europejski leku wykorzystywanego w terapii choroby Cuhsinga. Aktualnie spółka rozszerza swoją obecność na Węgrzech, w Bośni i Hercegowinie oraz w Macedonii.

W 2019 roku obrót ze sprzedaży eksportowej firmy uległ podwojeniu w stosunku do roku 2018. Z perspektywy trzech kwartałów i oceny dotychczasowych wyzwań jakie niesie pandemia dla sektora farmaceutycznego spółka zakłada, że cały 2020 rok zamknie satysfakcjonującymi wynikami eksportu.

„W tym roku, mimo szczególnych wyzwań wynikających z pandemii, zakładamy osiągnięcie większego niż rok wcześniej wolumenu sprzedaży naszych leków na zagranicznych rynkach. Podstawową sprawą jest takie zarządzanie systemem sprzedaży i transportu, aby utrzymać ciągłość dostaw do wszystkich odbiorców. Wyzwaniem dla logistyki są zwłaszcza najdalsze kierunki z Polski, gdzie w grę wchodzi wyłącznie transport lotniczy. Radzimy sobie z tym, gdyż dużo wcześniej przygotowaliśmy odpowiednie procedury, które jak widzimy z obecnej perspektywy sprawdzają się w praktyce. Wykorzystujemy też zbudowane wcześniej solidne i transparentne zasady współpracy z zagranicznymi kontrahentami” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Marek Wośko, wiceprezes zarządu Polfarmex.

Eksport stanowi ok. 10 proc. wolumenu produkcji Polfarmexu. W ciągu dwóch lat jego udział w tym zakresie wzrósł o 100 procent. Ponad 20 proc. eksportu firmy trafia dziś do Wietnamu, który ze względu na ponad 90-milionową populację stanowi bardzo atrakcyjny i perspektywiczny rynek. Ważnym odbiorcą produktów z Kutna są też kaukaskie kraje, jak Gruzja, Armenia, Azerbejdżan. A w Europie – Austria, Serbia, Chorwacja czy Litwa.

Dla Polfarmexu, tak jak i dla innych producentów leków eksport jest niezbędny dla zapewnienia stabilności długofalowego rozwoju i realizacji inwestycji w kraju. Wchodzenie na nowe rynki nie jest jednak łatwe z powodu skomplikowanych procedur rejestracyjnych, trwających nawet kilka lat. Dlatego Polfarmex intensyfikuje sprzedaż na rynkach na których jest już obecny, gdyż to zapewnia spółce właściwy poziom dochodów, tak potrzebnych na nowe inwestycje.

Polfarmex S.A. jest polskim producentem leków generycznych, suplementów diety i kosmetyków. W firmie pracuje ponad 700 osób. Jej produkty są dostępne na 15 zagranicznych rynkach. Firma specjalizuje się w produkcji leków generycznych na receptę (Rx) z zakresu pulmonologii, kardiologii, gastrologii, neurologii, dermatologii oraz ginekologii. Oferuje też szeroką gamę leków dostępnych bez recepty (OTC), suplementów diety oraz kosmetyków. Oferta spółki zawiera ponad 100 produktów.