Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Laboratoria diagnostyczne ograniczają przyjęcia testów na obecność koronawirusa ze względu na brak mocy przerobowych, czas oczekiwania na wyniki wydłużył się do 7–8 dni. Resort zdrowia ogłosił, że rozwiązaniem może być stosowanie szybkich testów antygenowych, jednak zdaniem ekspertów może to spowodować, że wielu chorych otrzyma fałszywie negatywne wyniki.
–Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą o zawodzie farmaceuty urzędnicy będą mogli zamknąć aptekę, jeśli jej właściciel będzie naruszał niezależność zatrudnionych farmaceutów. Sieci apteczne alarmują, że biznesy mogą upadać z powodu prywatnych zatargów pracowników i pracodawców, samorząd aptekarski utrzymuje z kolei, że taki zapis zakończy patologie w branży.

Rzeczpospolita
–Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka o zwiększeniu zaangażowania wojska we wsparciu cywilnej służby zdrowia przeszli w weekend specjalne szkolenie. Ich zadaniem będzie wstępna segregacja pacjentów w szpitalach i pobieranie materiału biologicznego na obecność SARS-CoV-2, żołnierze zostaną również włączeni w budowę szpitali polowych i regionalnych centrów pobrań.
–Do Sejmu trafiły przepisy o przywróceniu przesłanki eugenicznej legalnej aborcji. Zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiana ma polegać na wprowadzeniu nowej treści jednej z trzech przesłanek legalnej aborcji – zgodnie z nią przerwanie ciąży może być dokonane, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie do śmierci dziecka.