Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Prawdopodobnie dziś pierwsi chorzy na Covid-19 zostaną przeniesieni do tymczasowego Szpitala Narodowego z innych stołecznych placówek. 16 listopada powinien ruszyć kolejny szpital polowy w Warszawie, w całej Polsce ma ich być 18. W pierwszej kolejności do Szpitala Narodowego będą przenoszeni chorzy ze szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej oraz Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów. Trafią tu pacjenci wymagający terapii tlenowej, ale nie respiratorów.

Gazeta Wyborcza
–W środę padł kolejny rekord zakażeń – odnotowano 24 692 nowe potwierdzone przypadki zakażeń. Zmarły 373 osoby, z czego 316 miało choroby współistniejące.
–Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, nowy lockdown jest działaniem nadmiarowym, które w dłuższej perspektywie doprowadzi do upadku opieki zdrowotnej.

Rzeczpospolita
–Rząd wprowadził kolejne obostrzenia dot. handlu, placówek kulturalnych, obiektów kultu religijnego i szkół, obowiązujące od soboty do 29 listopada lub do odwołania. Następnym krokiem ma być całkowity lockdown, czyli zamknięcie handlu, usług i części zakładów pracy – można się go spodziewać, gdy dzienna liczba zakażonych na 100 tys. mieszkańców wyniesie 70-75. Obecnie jest to 50.
–Eksperci krytykują trzecią strategię walki z Covid-19, przede wszystkim fakt, że pojawiła się ona zbyt późno. Zdaniem specjalistów najbardziej ryzykownym pomysłem jest rezygnacja z kwarantanny medyków, zwłaszcza że będą oni testowani przy pomocy testów antygenowych, których wyniki nie zawsze są wiarygodne. Może w związku z tym dojść do sytuacji, że pacjentów będą leczyć zakażeni medycy.

Parkiet
–Biomed-Lublin szykuje się do rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na Covid-19, wytwarzanego na bazie osocza ozdrowieńców. Problemem jest jednak niedobór osocza, wynikający przede wszystkim z lawinowo rosnącej liczby pacjentów potrzebujących tego składnika w szpitalu.