Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, już w czwartek przekroczony został limit, po którym zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego ma zostać wprowadzona narodowa kwarantanna (71 zakażeń na 100 tys. obywateli). Ma ona polegać na całkowitym zakazie przemieszczania się, zamknięte zostaną wszystkie sklepy i punkty usługowe, wstrzymana produkcja w fabrykach. Premier w czwartek poinformował, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu tygodnia lub dwóch.
–Wojsko przejmie od NFZ obsługę całodobowego systemu ewidencji łóżek „covidowych”. Obecnie w wojewódzkich oddziałach NFZ trwają szkolenia żołnierzy WOT w tym zakresie. Wojsko jest również zaangażowane w prace 250 punktów drive-thru, w których pobierane są wymazy, docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju.

Rzeczpospolita
–Rząd zaangażował spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowych, aby ominąć w ten sposób wymóg przetargów, co sparaliżowałoby inwestycje. Do tych placówek trafią pacjenci w stanie średnim, w sumie ma powstać 3 tys. dodatkowych łóżek dla chorych na Covid-19. Spółki mają 30 dni na uruchomienie szpitali tymczasowych.