Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił, aby główny inspektor sanitarny wyjaśnił różnice w liczbach zakażeń podawanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarne. Rozbieżności dotyczą woj. mazowieckiego i śląskiego.
–W Szpitalu Narodowym, w którym przyjmuje się chorych na Covid-19 z łagodnym przebiegiem, dzienna stawka za leczenie pacjenta wynosi 1 026,40 zł, podczas gdy w pozostałych placówkach Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 330 zł za pacjenta w lepszym stanie i 630 zł za chorych w gorszej kondycji. Zdaniem rzecznika prasowego mazowieckiego oddziału NFZ różnica wynika z faktu, że w przypadku Szpitala Narodowego do stawki za leczenie pacjenta od razu włączono wynagrodzenia personelu i dodatek covidowy.

Rzeczpospolita
–Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez „Rz” wynika, że ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19 trafiła do Rządowego Centrum Legislacji. Ma ona zostać opublikowana przed 2 grudnia. Ustawa przewiduje dodatki do wynagrodzeń dla wszystkich lekarzy walczących z Covid-19, nie tylko tych skierowanych przez wojewodę.

Dziennik Gazeta Prawna
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że wiosną, po przejściu głównej fali pandemii, resort chce wprowadzić badania profilaktyczne 40+, by każdy mógł się kompleksowo przebadać. Planowane jest również rozszerzenie krajowej sieci onkologicznej i rozładowanie kolejek do specjalistów.
–Minister zdrowia poprosił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego o analizę zdecydowanego wzrostu liczby zgonów w Polsce, dotyczącego szczególnie osób po 65. roku życia. Zdaniem ministra mogą to być pierwsze efekty ograniczania dostępności do systemu opieki zdrowotnej wiosną.