Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Do zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawia trafia coraz więcej zgłoszeń od lekarzy POZ dotyczących gróźb ze strony pacjentów wysyłanych na test w kierunku Covid-19. Chorzy w obawie przed kwarantanną i izolacją odmawiają wykonania testu, mimo że lekarz ma obowiązek skierowania ich na badanie, jeżeli podejrzewa Covid-19.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii prof. Jacka Wysockiego ostatecznym sprawdzianem dla szczepionek Pfizera i Moderny będzie wprowadzenie ich do obrotu – dopiero po zaszczepieniu kilkunastu milionów ludzi będzie można ocenić skuteczność preparatów i który z nich jest lepszy.
–Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS Cov-2 zakłada, że na testy wykrywające Covid-19 będą mogli kierować pacjentów nie tylko lekarze POZ, lecz także medycy udzielający świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom pacjent będzie mógł otrzymać diagnozę wcześniej.