W Małopolsce będzie 6 szpitali tymczasowych

Docelowo w Małopolsce będzie funkcjonować 6 szpitali tymczasowych dedykowanych pacjentom z COVID-19. „W województwie powstanie 6 szpitali tymczasowych na potrzeby leczenia pacjentów zakażonych COVID-19. W Krakowie obok już pracującego szpitala w Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof wyposażany jest obiekt w Expo Kraków, kolejne dwa powstaną w Tauron Arenie, obiektach po klinikach uniwersyteckich oraz w Krynicy i w hali sportowej w Tarnowie” – powiedział ISBnews wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda nie wykluczył, że jeśli tylko będą wolne łóżka, przyjmowani będą pacjenci z ościennych województw. „W ciągu najbliższych tygodni spodziewam się, że szpitale dedykowane pacjentom chorym na COVID-19 będą przygotowane do normalnej pracy na przełomie listopada i grudnia”- powiedział Kmita w rozmowie z ISBnews.

Wojewoda małopolski potwierdził także, iż we wszystkich szpitalach przedstawiciele wojska zajmą się sprawozdawczością medyczną, na potrzeby walki z pandemią. Będą pracować w trybie całodobowym przekazując informacje o wolnych łóżkach, hospitalizowanych pacjentach. Informacje mają spływać, na bieżąco, do poszczególnych urzędów wojewódzkich.

Grupa Tauron zaangażowana jest w przygotowanie i wyposażenie dwóch szpitali tymczasowych w Małopolsce. Jeden szpital powstanie w Krakowie w Tauron Arenie, a drugi w Krynicy-Zdroju w wojskowych obiektach sanatoryjnych. Grupa Azoty – na mocy ustaleń z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) – wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie przy ul. Focha.

We wszystkich obiektach, w których będą docelowo działać szpitale tymczasowe, trwają prace przygotowawcze.

W ub. tygodniu MAP podało, że spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19: 4 szpitale na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu. Oddanie pierwszych szpitali zaplanowane jest na listopad.

Wojciech Żurawski, Kraków