W Małopolsce zmiana strategii wykorzystania szpitali tymczasowych

Tauron nie będzie odpowiedzialny za przygotowanie szpitala tymczasowego w Krakowie, który miał powstać w Tauron Arenie, poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Musimy zrezygnować z lokalizacji szpitala tymczasowego w jednej z hal krakowskiej Tauron Areny. Gdyby rozpoczęto prace, Tauron musiałby przejąć od administratora obiektu pełną gwarancję za halę, która obowiązuje do 2022 roku” – powiedział Kmita podczas briefingu.

W miejsce Tauron Areny wskazano oddział Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu im. Żeromskiego. W ten projekt zaangażowana zostanie Grupa Azoty.

„W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować ramy systemu. Zawsze staraliśmy się działać w oparciu o zabezpieczenie rezerw i tak będzie dalej. Jeśli nie będzie potrzeby ich wykorzystywania, będziemy je zmniejszać. Metoda 'suwaka': bieżącego i elastycznego dostosowywania liczby łóżek do potrzeb – w pełni sprawdziła się w Małopolsce. Dzięki temu zachowaliśmy równowagę systemu opieki szpitalnej” – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W województwie małopolskim tzw. łóżka covidowe są przygotowane w 51 placówkach. Cały system tworzą Szpital Uniwersytecki w Krakowie, szpitale wojewódzkie, resortowe, powiatowe i tymczasowe. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita na konferencji prasowej przekazał, że „obecnie do dyspozycji pacjentów jest ok. 3700 łóżek, a liczba hospitalizowanych 2017 ze zdiagnozowanym zakażeniem i 200 osób z podejrzeniem zakażenia”.

Dzięki ustabilizowaniu się sytuacji nie ma takich przypadków żeby szpitale, nie były w stanie pomagać chorym. To sprawia, że możliwe jest, na szczeblu wojewódzkim zmodyfikowanie strategii dotyczącej wykorzystania, długoterminowo, szpitali tymczasowych. W tej chwili działa szpital zorganizowany w Krynicy przez Grupę Tauron, a także szpital w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

Kolejna placówka – 7 grudnia – będzie mogła, w obiektach wystawienniczych Expo Kraków, rozpocząć działalność. Do końca grudnia br. w tarnowskiej Hali „Jaskółka” Bank PKO BP przygotuje szpital tymczasowy.

Analiza potrzeb w województwie małopolskim doprowadziła do wstrzymania organizacji szpitali tymczasowych w Hali Tauron Arena oraz w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich. Realizowany będzie natomiast projekt wykorzystania obiektów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które znajduje się na terenie Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Tam po niewielkiej przebudowie będzie 70 łóżek, które po ustaniu pandemii zostaną przekazane na potrzeby innych oddziałów szpitala.

W ocenie wojewody małopolskiego nie ma obecnie potrzeby tworzenia kolejnych szpitali tymczasowych, jeśli będą niesprzyjające okoliczności dotyczące rozwoju pandemii decyzje o zwiększeniu liczby łóżek można podejmować na bieżąco. Dlatego możliwa jest zmiana strategii i przyjęcie procedur pozwalających na przejęcie opieki nad zakażonymi pacjentami ze szpitali powiatowych i specjalistycznych. To właśnie tam utworzono oddziały zakaźne kosztem zamknięcia innych oddziałów. Takie działania pozwolą na wznowienie przyjmowania pacjentów z innymi chorobami.

W ciągu kilku dni zaczną w Krakowie działać izolatoria w dwóch hotelach – łącznie 310 pokoi oraz w Uzdrowisku Rabka – 79 pokoi.

Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w Małopolsce 9 marca 2020 r. Dziś łączna liczba zakażonych zbliża się do 90 tys. 1 października odnotowano w województwie 286 nowych zakażeń. W ostatnim okresie skala nowych zakażeń jest wielokrotnie większa. 20 listopada było ich 2045. O ile w okresie od 1 marca do 31 maja było to 1215 nowych zakażeń, a od 1 czerwca do 30 września ok. 10 tys., o tyle od 1 do 31 października było ich ponad 32 tys., a od 1 do 20 listopada – ponad 43 tys. „Co istotne, od dłuższego już czasu nie notujemy większych ognisk: przypadki rozproszone stanowią ponad 90% nowych zakażeń” – podkreśla urząd województwa.

Wojciech Żurawski, Kraków
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie