Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8319 zespołów. Zgłoszono ponad 2 tys. uwag

„Dzisiaj upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaproponowaliśmy w zeszłym tygodniu. W trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia” – mówił podczas konferencji prasowej Michał Dwoczyk, szef kancelarii Premiera. Jak dodawał najwięcej uwag dotyczyło bezpieczeństwa szczepionki oraz rejestru szczepień i działań niepożądanych (ma dopiero powstać).

Do realizacji programu zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia, co oznacza, że będzie można wykonać ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie.

„Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie” – podkreślał Dworczyk.

Punktami szczepień masowych mają zostać także szpitale tymczasowe.

„Chodzi o to, by program szczepień był realizowany jak najszybciej” – dodawał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

„Szczepień nie zaczniemy w tych 8 tys. zespołów, tylko w szpitalach. Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach” – wyjaśniał minister.

W poniedziałek ma zostać opublikowana lista tzw. szpitali węzłowych (jest ich 508), które mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel.

„Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe. Szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa” – tłumaczył Niedzielski. – „Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania”.

Zgodnie z zapowiedziami rząd zajmie się Narodowym Programem Szczepień na najbliższym posiedzeniu we wtorek. Jak twierdzi Dworczyk „do końca grudnia uzyskamy pełną zdolność do szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia”.