Dworczyk: szczepienia grupy „0” możliwe jeszcze w tym roku

„W piątek (18 grudnia) uruchomimy 2. etap naboru podmiotów leczniczych do organizacji punktów, w których będą odbywać się szczepienia” – zapowiedział na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Zakończyliśmy weryfikację po 1. etapie rejestracji punktów szczepień. Mamy dobra informację, bo już ponad 80% gmin w Polsce posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizować szczepienia przeciw COVID-19. Te 80% gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92% populacji Polski i to jest dobra informacja” – podkreślał Dworczyk.

Jednocześnie podał, że jeśli producent wywiąże się z deklaracji to etap „0 ” Narodowego Programu Szczepień, czyli zaszczepienie personelu medycznego, będzie można rozpocząć już w grudniu.

Zgłoszenia medyków są przyjmowane do 20 XII.

Dzisiaj ruszyła także infolinia (pod numerem 989), na której można otrzymać informacje na temat szczepień. W styczniu przekształci się ona na linię, za pośrednictwem której będzie można zapisywać się na szczepienia.

Jak dodawał Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na szczepienia może się zgłaszać personel medyczny z placówek zarówno publicznych, jak i prywatnych. Zachęcał także placówki prywatne do tworzenia punktów szczepień.