Jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionki na COVID-19 przez Agencję Rezerw Materiałowych? (wideo)

Krytycznym parametrem jest szybkość szczepienia na COVID-19. Trwa inwentaryzacja punktów szczepienia prowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie punkty będą miały określoną przepustowość i indywidualnie do każdego z nich dopasujemy wielkość dawek, którą powinien ten punkt otrzymywać żeby szczepienia przebiegały płynnie i sprawnie – mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski w rozmowie z ISBnews.TV.

„Będziemy otrzymywali po kilka milionów dawek w miesiącu. Konieczne będzie zweryfikowanie przepustowości z możliwościami dostaw od producentów i dopiero na tej podstawie potwierdzimy ile magazynów, hubów dystrybucyjnych trzeba będzie zorganizować. Tym bardziej, że część z producentów daje możliwość wysyłania specjalną medyczną pocztą kurierską bezpośrednio do punktów szczepień” – powiedział Kuczmierowski w rozmowie z Katarzyną Walterską.

„Model dystrybucji będzie bardzo złożony, ale gwarantujący bezpieczeństwo na wielu poziomach” – dodał.

Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Szczepienia powinny rozpocząć się po dopuszczeniu szczepionek przez Europejską Agencję Leków. Koszt zakupów szczepionek to od 5 do 10 mld zł.

„Szczepionka będzie kupiona od trzech producentów i każdy z nich ma inne parametry przechowywania. Należy pamiętać, że w przypadku wyrobów medycznych niezbędne jest zachowanie procedury podawania szczepionki w związku z tym procesy są na każdym etapie monitorowane” – podkreślił Kuczmierowski.

Zaznaczył, że tylko jeden z producentów oczekuje do przechowywania szczepionki temperatury -70 st. C, ale co ważne, ta temperatura jest wymagana tylko wówczas, gdy chcemy przechowywać ją przez kilka miesięcy. Do 5 dni wymagana jest temperatura od 2 do 8 st.C.

„W związku z tym opieramy logistykę na zimnym łańcuchu i będziemy przekazywać do punktów szczepień dokładnie takie dawki, żeby w ciągu tych kilku dni mogły zostać wyszczepione. Pozostali producenci mają mniej restrykcyjne wymagania. Szczepionki muszą być przechowywane w tzw. zimnym łańcuch 2-8 st.C w przypadku jednego producenta do 30 dni a drugiego do 3 miesięcy” – wyjaśnił prezes ARM.

„Daje nam to dość dużą swobodę i jest to normalna procedura, która stosujemy w szczepionkach przeciwko grypie i do tego przystosowana jest infrastruktura wszystkich punktów szczepień” – powiedział.

Jak dodał, po inwentaryzacji będzie wiadomo, które punkty kwalifikują się do przeprowadzenia tego typu szczepień.

„Proces szczepienia nie będzie się niczym różnił od szczepienia przeciwko grypie. Zakładamy bardzo dużą powszechność. Jeden punkt szczepień będzie przypadał na jedną gminę. Zależy nam na tym, żeby dostępność na poziomie grup docelowych była wysoka. Zakładamy, że powszechność szczepień będzie dużą operacją logistyczną. Korzystamy z wielu różnych partnerów, którzy mają bardzo duże doświadczenia i proces jest w miarę solidnie przygotowany. Mówię 'w miarę’ ponieważ ostatecznie kropkę na i postawimy w momencie, kiedy będziemy znali dokładną liczbę punktów szczepień” – wyjaśnił.

Więcej materiałów wideo w serwisie ISBnews.tv

Przed szczepieniem niezbędna będzie rejestracja online przez internet, będzie też możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi, następnie pacjenci będą zgłaszać się do punktu szczepień, gdzie zostaną zaszczepieni po raz pierwszy i po 21 dniach – po raz drugi.

W pierwszej kolejności dla wszystkich służb medycznych, wszyscy mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, także służby mundurowe, udzielające się przy walce z COVID-19 i wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego (co do zasady, 65 lat). Według szacunków, chodzi o 6-7 mln osób.

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy Lux Med Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu, jeśli pojawi się taka możliwość. Aż 52 proc. ankietowanych nie ma takich planów (patrz: Ponad połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi Sars-Cov2).