Dlaczego w Polsce nie ma zapasów, remdesiviru, leku dla chorych na COVID-19? (wideo)

O tym dlaczego w Polsce nie ma zapasów remvesiviru, leku podawanego w szpitalach chorym na COVID-19 – mówi Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych w rozmowie z ISBnews.TV.

Pod koniec listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż „do szpitali w całej Polsce wyjeżdża blisko 22,5 tys. opakowań remdesiviru. Będą rozdysponowane zgodnie ze wskazaniem konsultantów wojewódzkich ds. chorób zakaźnych”.

Ministerstwo przekazało też, że „w związku z decyzją ministra o przyspieszeniu dostaw leku, w listopadzie i grudniu do szpitali trafi w sumie 96 tys. opakowań remdesiviru”.

Remdesiwir jest pierwszym i jedynym środkiem rekomendowanym przez Europejską Agencję Leków (EMA), przeznaczonym do COVID-19 u pacjentów powyżej 12. roku życia.

To lek, opracowany w 2014 r. przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Sciences, dla chorych na gorączkę krwotoczną, wywołaną wirusem Eboli. Nie został jednak wówczas zatwierdzony do leczenia tej choroby. Potem, lek był testowany podczas epidemii MERS. Aktualne badania pokazują, że remdesivir jest skuteczny w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Badania z amerykańskiego Uniwersytetu Alberty potwierdziły, że remdesivir blokuje mechanizm replikacji koronawirusa.

Więcej materiałów wideo w serwisie ISBnews.tv