Niedzielski: Wprowadzamy kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia (wideo)

Na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa, zamknięte zostaną wszystkie hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Same apele nie pomogą. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zamykamy hotele – również na ruch służbowy, żeby ograniczyć ruch do absolutnego minimum” – mówił podczas konferencji Niedzielski.

W Sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się – od godziny 21:00 w dniu 31 grudnia do godz. 6:00 w dniu 1 stycznia.

„Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową.[…] Oprócz dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele, zamykamy hotele również na ruch służbowy, zamykamy również stoki” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zamknięte zostaną galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii.

Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Według Niedzielskiego, narodowa kwarantanna ma przygotować do szczepień i uchronić przed III falą pandemii.

„Patrząc na ryzyko trzeciej fali chciałbym, żeby te szpitale rezerwowe nigdy nie musiały być wykorzystane. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji. Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi” – tłumaczył minister.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 11 953 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 1 171 854 osoby. Łącznie zmarło 24 345 osób.

Wykaz obostrzeń: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-etap-odpowiedzialnosci-i-wprowadzamy-dodatkowe-ograniczenia