PKN Orlen przekazał szpital tymczasowy w Płocku

1

PKN Orlen przekazał szpital tymczasowy w Płocku na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, podała spółka.

PKN Orlen przygotował w Płocku blisko 200 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2 oraz zaplecze niezbędne do funkcjonowania szpitala tymczasowego. Placówka na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego, która powstała w niespełna trzy tygodnie, została właśnie przekształcona w oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Równolegle trwają ostatnie prace związane z budową przez PKN Orlen, przy wsparciu spółki Energa, podobnego obiektu w Ostrołęce. Prowadzona jest również rekrutacja personelu medycznego, poinformowano.

„W ciągu kilku dni pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do szpitala tymczasowego w Płocku. Dzięki zaangażowaniu spółek z Grupy Orlen w ciągu zaledwie 20 dni przygotowaliśmy profesjonalną, innowacyjną modułową medyczną placówkę. Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj przekazujemy Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku szpital tymczasowy na ok. 200 łóżek, w tym 20 łóżek na potrzeby Oddziału Intensywnej Terapii. Finalizujemy też prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Ostrołęce, tak aby mógł on rozpocząć funkcjonowanie w połowie grudnia br.” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Szpital tymczasowy w Płocku jest w pełni gotowy od strony technicznej i sprzętowej. Poza niezbędnym sprzętem medycznym, w placówce znajduje się także najwyższej klasy tomograf komputerowy. Szpital wyposażony jest również w nowoczesne systemy do monitorowania, w tym CCTV, kontrolę dostępu, domofony czy pełną sieć LAN. Zapewnione zostało bezpieczeństwo przeciwpożarowe poprzez montaż systemu sygnalizacji pożarowej oraz zapewnienie odpowiedniej ilości podręcznego sprzętu gaśniczego. Ponadto placówka posiada 3 niezależne źródła zasilania, w tym najnowocześniejszy DDUPS, czyli rozwiązanie wykorzystywane w dużych szpitalach czy lotniskach, wynika także z materiału.

Szpital posiada wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne, jak również przyłącza wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych. PKN Orlen wybudował także podjazd dla karetek, izbę przyjęć i przygotował całe zaplecze medyczne łącznie z instalacją gazów medycznych. Kluczową rolę w budowie szpitala odegrały spółki: Orlen Projekt, który uczestniczył w zaprojektowaniu placówki, Orlen Budonaft, Orlen Serwis, a wsparcia udzieliły Orlen Administracja oraz Orlen Ochrona, wymieniono.

PKN Orlen przy wsparciu spółki Energa finalizuje też budowę podobnego szpitala tymczasowego w Ostrołęce. Wykonano już ponad 50% prac, w tym m.in. prace ziemne, związane z infrastrukturą budowlaną, elektryczną, sanitarną i teletechniczną. Na plac budowy trafiła już ponad połowa wszystkich modułów, w których powstanie ok. 200 szpitalnych łóżek, w tym 20 respiratorowych. Na potrzeby szpitala tymczasowego PKN Orlen, podobnie jak w Płocku, zakupił również karetkę ratunkową, której specyfikacja i wyposażenie zostało uzgodnione z dyrektorem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, na terenie którego powstaje placówka, podał także koncern.

„Wszystkie prace w Ostrołęce przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie najpilniejszą potrzebą jest pozyskanie lekarzy i pielęgniarek, którzy udzielą niezbędnej pomocy pacjentom. W dalszym ciągu prowadzona jest również rekrutacja lekarzy, personelu medycznego i pomocniczego dla placówki w Płocku” – podsumowano.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)