Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Do realizacji Narodowego Programu Szczepień w Polsce zgłosiło się 8 319 zespołów. Zdaniem Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. szczepień, pozwoli to na wykonanie 3,4 mln szczepień miesięcznie.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w pierwszej kolejności zaszczepiony zostanie personel medyczny i wszyscy zatrudnieni w szpitalach i przychodniach. Szpitale podzielone zostały na trzy grupy, w tym 508 placówek węzłowych, które będą przyjmować zgłoszenia od przychodni, aptek i innych podmiotów leczniczych chcących zaszczepić swój personel.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych NFZ wynika, że dostęp do leczenia chorób, które najczęściej przyczyniają się do śmierci , pogorszył się wraz z nadejściem pandemii. W listopadzie z powodów innych niż Covid-19 zmarło niemal 70% więcej osób niż rok wcześniej. W związku z tym rząd rozważa oddzielenie od stycznia pacjentów covidowych i niecovidowych, aby część placówek mogła zacząć z powrotem przyjmować chorych.

Puls Biznesu
–Fundusz Tar Heel Capital zamierza być w przyszłym roku w pierwszej trójce największych graczy na rozdrobnionym rynku usług stomatologicznych, w związku z czym sfinalizował już jedną transakcję na tym rynku, druga czeka na dopełnienie formalności rejestrowych, a w ramach trzech kolejnych prowadzone są rozmowy i procesy due dilligence.

Rzeczpospolita
–W I kw. 2021 r. do prac legislacyjnych ma trafić ustawa restrukturyzacyjna, zgodnie z którą o połowę ma się zmniejszyć liczba podmiotów tworzących lecznice leczące w ramach NFZ – prawdopodobnie zostaną one w rękach resortów, uczelni i marszałków województw. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, celem ustawy jest zmniejszenie biurokracji i zadłużenia sięgającego blisko 15 mld zł.