Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień

„Dokładnie tydzień temu w Europie pierwsza Brytyjka została zaszczepiona, 90-letnia Margaret Keenan, a potem drugi William Shakespeare. To symboliczne daty. Cieszę się, że do tego dochodzi już poza fazą kliniczną i pierwsze osoby są szczepione” – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie ogłosił, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień.

„Jego sukces będzie zależał od nas wszystkich. Od tego jak dużo osób się zaszczepi” – podkreślał Premier.

„Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób” – dodawał Morawiecki.

Jak podkreślał „pandemia nie jest jeszcze pokonana. Według wielu medyków styczeń i luty są groźniejsze niż październik i listopad. Mówi się w wielu krajach o 3. fali”.

W podobnym duchu wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Trzecia fala jest realnym ryzykiem. Każdy dorosły obywatel powinien się zaszczepić. Niezależnie od tego kiedy szczepionka do nas trafi, najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili. To 31 mln wyzwań, a nie 1 wyzwanie, bo tyle mamy w Polsce osób dorosłych” – apelował Niedzielski.

Minister podwał, że zostanie uruchomiona dedykowana infolinia (pod numerem 989) dzięki której po 15 stycznia będzie się można umawiać na szczepienie.

Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podkreślał, że w strategii przyjętej przez RM wprowadzono dwie zasadnicze zmiany: „szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego i sprawa, która budziła emocje to fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne”.

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień została utworzona nowa strona internetowa gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe.

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Potem taką możliwość uzyskają kolejne grupy.

Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:

stacjonarnie w placówkach POZ,
stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
przez mobilne zespoły szczepiące,
w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego porozumienia, zawartego pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi o ustanowieniu wspólnego mechanizmu zakupów szczepionek z wyprzedzeniem. Wielkość zamówień jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Harmonogram dostaw jest taki sam dla wszystkich krajów (adekwatny do wielkości).

Według stanu na 12 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu z wyprzedzeniem: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech, CureVac oraz Moderna.

Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów:

· Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek),

· Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek),

· Pfizer / BioNTech (16,74 zakupionych dawek),

· CureVac (5,65 zakupionych dawek),

· Moderna (6,69 zakupionych dawek).

Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł.

Planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie.

Kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Nie będzie możliwe prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.

Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia. W związku z tym, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Rząd, po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek, rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w rozporządzeniu.