Dworczyk: ograniczenia dostaw zmusiły nas to modyfikacji harmonogramu Narodowego Programu Szczepień

„Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień” – mówił Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Dzisiaj w Agencji Rezerw Materiałowych, Ministerstwie Zdrowia i NFZ trwało przeliczanie naszego harmonogramu szczepień tak, żeby dopasować go do nowej sytuacji związanej z liczbą dostaw z koncernu Pfizer” – dodawał.

„Dzisiaj zamiast 360 tysięcy przyleciało do Polski 176 tysięcy dawek. W kolejnych tygodniach będzie to 296 tysięcy, potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby dostarczanych szczepionek” – wyjaśniał.

Jak podawał w grupie 0, obejmującej pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą, zaszczepiono do tej pory 474 676 pacjentów. Łącznie 81% osób z grupy 0 zgłosiło się na szczepienie.

„Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero w związku ze zmniejszeniem dostaw. Zrobimy wszystko, by szczepienie grupy zero zostało zakończone w lutym” – wyjaśniał.

„Do dziś, do godz. 14, 475 264 pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką. Od wczoraj trwają też szczepienia drugą dawką. Liczba NOP cały czas jest niewielka. W magazynach mamy prawie 610 tys. szczepionek” – wyliczał Dworczyk.

Jak zapewniał nie ma zagrożenia, że ktoś nie otrzyma drugiej dawki szczepionki.

Jeśli chodzi o szczepienie tzw. grupy 1 – do tej pory 431 782 seniorów powyżej 80 r.ż. zarejestrowało się na szczepienie przeciwko COVID-19. Od 22 stycznia do rejestracji będą mogli dołączyć seniorzy powyżej 70 r.ż.

Do godziny 14:00 1 milion 470 tysięcy osób zgłosiło chęć zaszczepienia.

Łącznie do Polski dotarło dotychczas 1 267 300 dawek szczepionki. Zaszczepiono ponad 475 tys. osób.