Dworczyk: zmiany w grupie 1.

„Wprowadzamy zmiany w harmonogramie szczepień. Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział 1. etapu na 3 części. 1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych” – poinformował na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

To odpowiedź na liczne apele m.in. Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, która informowała o dramatycznym spadku porad onkologicznych. „Nie jest zrozumiałe, z jakiej przyczyny pacjenci onkologiczni nie są objęci szybką ścieżką szczepień. Czekają nas niewyobrażalne tragedie” – podkreślało OFO.

Jak podawał Dworczyk do dzisiaj w systemie zarejestrowało się 669 593 osób z grupy 80+. Jak dodawała Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej ponad 70 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej zadeklarowało chęć zaszczepienia się.

„Cieszymy się, że seniorzy tak pozytywnie zareagowali na szczepienia. Niestety terminów wyznaczonych do końca I kwartału nie jest tak dużo jak chcielibyśmy, z powodu ograniczonego dostępu do szczepionek. Na mocy umowy unijnej są one dostarczane proporcjonalnie do wszystkich krajów w tym samym czasie” – wyjaśniał Dworczyk.

„Nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy 1., czyli seniorów 70+ – 25.01 one się rozpoczynają, nic się tu nie zmienia. Musieliśmy jednak spowolnić proces szczepienia grupy 0” – uzupełniał Dworczyk.

Dworczyk podtrzymał, że 22 stycznia o godz. 6.00 rano zostanie uruchomiony system rejestracji dla pacjentów powyżej 70. roku życia (grupa ta stanowi 2,7 mln osób) Jednocześnie od 18 stycznia ruszyły szczepienia w domach pomocy społecznej.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku – ponad 1,52 mln.