Niedzielski: od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych

„Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Otwarte zostaną także instytucje kultury – galerie sztuki i muzea” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej. Jednocześnie zostanie zniesiona tzw. godzina dla seniorów. Pozostałe obostrzenia pozostaną bez zmian do 14 lutego.

„Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora – ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione” – mówił Niedzielski.

Jak podkreślał minister „sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku”.

„Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę – spadek też jest mniej więcej 10 procentowy. Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach – hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji” – wyjaśniał minister. – „Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są dwa ryzyka: jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie – nowych mutacji wirusa. Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne”.

Dlatego pozostałe obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutego. Utrzymany zostaje zakaz zgromadzeń, imprez, restauracje mogą przygotowywać żywność na wynos i na dowóz, hotele pozostają zamknięte (wyjątki dla medyków, dziennikarzy, sportowców i w przypadkach związanych z infrastrukturą krytyczną) zamknięte pozostają stoki, siłownie i kluby fitness (infrastruktura sportowa jest tylko dla uprawiających sport zawodowo).

Osoby przyjeżdżające do Polski będą miały obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Sklepy w galeriach handlowych były zamknięte od 28 grudnia.