Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Polska otrzymała 670 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19, do niedzieli wieczorem zaszczepiono 50 391 osób. Etap „0” się wydłuża – termin na zgłaszanie się chętnych spośród pracowników szpitali, przychodni, domów pomocy i sanepidów przedłużono do 15 stycznia – nie wiadomo zatem, kiedy rozpocznie się etap „1”, czyli szczepienie osób w starszym wieku.
–W I kw. Polska ma otrzymać łącznie 5,8 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 trzech producentów, co oznacza możliwość zaszczepienia 2,9 mln osób. Według szacunków rządu na etapie „0” ze szczepień skorzysta 700 tys. osób, co oznacza, że dla grupy „1” zostanie 2,2 mln szczepionek.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy miał mieć docelowo 1,2 tys. łóżek, ostateczna liczba miejsc może okazać się jednak dużo niższa. Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO dotarli do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego z 11 grudnia, określającej pojemność szpitala na 500–1200 łóżek. Obecnie w Szpitalu Narodowym stoi właśnie 500 łóżek, jednak tych gotowych do przyjęcia pacjentów jest znacznie mniej – 112.

Dziennik Gazeta Prawna
–Resort rodziny poinformował, że w etapie „1” zaszczepieni przeciwko Covid-19 zostaną pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz nauczyciele w przedszkolach. Kolejka w tej grupie będzie jednak ustawiana według wieku, dlatego największą szansę na szybkie zaszczepienie mają osoby najstarsze.
–Z końcem zeszłego roku lekarze zyskali dostęp do informacji o lekach stosowanych przez pacjentów, co oznacza, że recepty na bezpłatne leki 75+ mogą wystawiać także specjaliści – bez obaw, że wejdą one w interakcje z innymi preparatami. Do tej pory tego typu recepty mogli wystawiać jedynie lekarze POZ.