Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Narodowy Fundusz Zdrowia po wykryciu nieprawidłowości na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wszczął pięć kontroli w szpitalach węzłowych w Świętokrzyskiem, Opolskiem i w Wielkopolsce.
–Jak podaje „Rz”, w ostatnich dniach minionego roku szpitale węzłowe otrzymały nawet 2–3 razy więcej szczepionek, niż zamawiały. Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie było do tego przygotowane, planowało bowiem rozpoczęcie szczepień od 4 stycznia. Agencja Rezerw Materiałowych, NFZ i resort zdrowia utrzymują, że nie dostarczono do placówek nadprogramowych dawek szczepionek.

Gazeta Wyborcza
—-Europejska Agencja Leków wydała pozytywną rekomendację dot. szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Moderna. UE ma zakontraktowane 160 mln dawek preparatu. 29 tys. dawek ma trafić do Polski w przyszłym tygodniu, w I kw. – 800 tys. dawek.
–Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że od 25 stycznia osoby w wieku 70+ będą mogły zacząć się szczepić przeciwko Covid-19. Zapisy w tej grupie rozpoczną się 15 stycznia. Rząd ze względu na brak szczepionek nie ma możliwości, żeby w I kw. zaszczepić nauczycieli, mimo że są oni w grupie „1”.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z najnowszego projektu Programu Zdrowia Publicznego na lata 2021–2025 zniknął cel mówiący o „poprawie zdrowia prokreacyjnego”. Program ten miał zastąpić finansowanie przez państwo in vitro, zdaniem resortu cieszył się jednak niewielkim powodzeniem. W priorytetach na kolejne lata zostały m.in. walka z nadwagą i otyłością oraz promocja zdrowia psychicznego.
–Jak podaje „DGP”, polski rząd jeszcze przed świętami rozpoczął poufne negocjacje z firmą Pfizer dotyczące zakupu dodatkowej puli szczepionek przeciwko koronawirusowi. Na dziś, jak ocenia rząd, największym problemem jest nie system dystrybucji, lecz właśnie niewystarczające zaopatrzenie.